Kredyt gotówkowy – najważniejsze informacje

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, z którego środki przeznaczysz na dowolnie wybrany cel. Prawo bankowe jasno wskazuje to, na jakich warunkach przyznawane są kredyty gotówkowe przez banki oraz jak wygląda proces weryfikacji konsumentów.

Aby otrzymać kredyt gotówkowy, musisz spełnić kilka istotnych warunków.

Banki przed wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej sprawdzają:

 • Wiek kredytobiorcy
 • Źródło dochodu i okres zatrudnienia
 • Zdolność kredytową
 • Wiarygodność kredytową.
 

Co oznaczają powyższe aspekty? Aby otrzymać finansowanie w formie kredytu gotówkowego, musisz spełniać kryteria wiekowe (najczęściej mieć ukończone 18 lat) oraz wykazywać odpowiednio wysokie dochody. W przypadku kredytów bankowych liczy się też pozytywna historia kredytowa.

Wymagane dokumenty:

 • Ważny dowód tożsamości
 • Wyciągi z konta bankowego
 • Zaświadczenie o dochodzie z zakładu pracy
 
 

Co to jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Zdolność kredytowa to nic innego, jak możliwość spłaty zobowiązania rzecz banku. Banki analizują zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów, na podstawie:

 • Osiąganych dochodów
 • Okresu zatrudnienia u pracodawcy
 • Rodzaju umowy
 • Historii kredytowej w BIK
 • Wieku kredytobiorcy
 • Aktywnych zobowiązań finansowych.
 

Jeśli chcesz mieć maksymalnie wysoką zdolność kredytową, zadbaj przede wszystkim o umowę o pracę i wysokie zarobki. Spłać wszystkie pozostałe kredyty i pożyczki, a Twoja zdolność osiągnie maksymalny poziom. Możesz również dokonać konsolidacji swoich zobowiązań. Pamiętaj, że wpływ na Twoją zdolność kredytową ma także liczba osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym.

 

 

Kredyt gotówkowy – rodzaje

Kredyt gotówkowy dla osób fizycznych – to najpopularniejsza forma finansowania przeznaczona dla największej grupy odbiorców.

Kredyt gotówkowy dla małżeństw – kredyty gotówkowe małżeńskie to świetna opcja, kiedy kwota finansowania dostępna dla jednego wnioskodawcy nie jest wystarczająca. Wnioskowanie jako małżeństwo uwzględnia dochody całego gospodarstwa domowego, co może pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową.

Kredyt gotówkowy dla młodych osób – niektóre banki w ofercie posiadają atrakcyjne finansowo kredyty gotówkowe dla studentów. W tym przypadku akceptowane są także dochody w ramach stypendiów.

Kredyt gotówkowy dla emerytów i rencistów – jako rencista do 75 roku życia bez problemu otrzymasz finansowanie w banku, ale na krótki okres spłaty np. 5 lat. Banki najczęściej uwzględniają maksymalny okres spłaty zobowiązania do osiągnięcia przez kredytobiorcę wieku 80 lat.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowców i osób pracujących za granicą – aktualne oferty kredytów gotówkowych uwzględniają osoby pracujące za granicą, a także obcokrajowców. Ważne jest, aby wynagrodzenie od zagranicznego pracodawcy było przelewane bezpośrednio na polski rachunek bankowy.

Kredyt gotówkowy dla osób prowadzących własną firmę – jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na prywatne cele i prowadzisz JDG, bez problemu otrzymasz kredyt gotówkowy w banku. Pamiętaj jednak, że częste wahania dochodów w ramach własnej działalności mocno ograniczają zdolność w oczach banków.

Kredyt gotówkowy dla rolników – rolnicy również mogą ubiegać się o kredyty gotówkowe. Taka forma finansowania przeznaczona jest na dowolny cel, dlatego można ją także przeznaczyć na pokrycie koszów działalności rolniczej. To świetna alternatywa dla kredytów rolniczych, które wymagają dostarczenia dodatkowej dokumentacji.

 

Kredyt gotówkowy – często zadawane pytania

 

Czy banki sprawdzają BIK i historię kredytową w przypadku kredytów gotówkowych?

W przypadku kredytów gotówkowych banki  sprawdzają bazy dłużników oraz biorą pod uwagę zdolność kredytową. Przygotuj się odpowiednio do wnioskowania o kredyt bankowy. Zweryfikuj swoje dochody, ustal, czy nie masz negatywnych wpisów w BIK-u.

 

 

Na co trzeba zwrócić uwagę, biorąc kredyt gotówkowy?

Kiedy planujesz kredyt gotówkowy, koniecznie zwracaj uwagę na takie aspekty, jak:

 • Maksymalna dostępna kwota kredytu
 • Koszty udzielenia kredytu przez bank
 

Dodatkowe wymagania banku wynikające z umowy np. założenie konta osobistego. Kiedy uwzględnisz wszystkie te kwestie, na pewno podpiszesz korzystną dla siebie umowę kredytu. Uwzględnij także prowizje za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Najlepiej jeśli wybierzesz taką ofertę, która pozwoli na bezkosztową nadpłatę części lub całości zobowiązania.

 

 

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu?

Aby wybrać jak najlepszą ofertę finansowania w formie kredytu gotówkowego, uwzględnij przede wszystkim wysokość oprocentowania,

jego rodzaj oraz prowizję banku.

 

 

Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt gotówkowy?

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego jak najbardziej jest opłacalna, ale tylko wtedy, kiedy bank nie nalicza dodatkowej prowizji za takie działania. W ramach wcześniejszej spłaty kapitału możesz wybrać dwie opcje:

Skrócenie okresu kredytowania

Zmniejszenie miesięcznej raty.

 

 

Kredyty gotówkowe – jakie są koszty kredytu?

Zastanawiasz się, jakie są koszty kredytu gotówkowego? Banki w swoich ofertach uwzględniają przede wszystkim oprocentowanie, RRSO i prowizję za udzielenie finansowania. Te elementy wpływają bezpośrednio na całkowite koszty kredytu bankowego. Pamiętaj, że niektóre oferty kredytów dostępne są bez prowizji na rzecz banku, co pozwala znacznie ograniczyć ostateczne koszty.Wpływ na realne wydatki związane z kredytem gotówkowym ma także ubezpieczenie. Jest to produkt, który możesz wybrać opcjonalnie na etapie podpisywania umowy kredytowej. Kiedy jednak chcesz zabezpieczyć swoje interesy, koniecznie uwzględnij kwotę ubezpieczenia kredytu w jego całkowitych kosztach.

 

 

Kredyt gotówkowy ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Na rynku dostępne są różne formy finansowania w postaci kredytów gotówkowych. Banki w Polsce proponują zobowiązania:

 • Ze zmiennym oprocentowaniem
 • Ze stałym oprocentowaniem.

Kiedy wybierzesz kredyt gotówkowy ze zmiennym oprocentowaniem, Twoja miesięczna rata będzie się zmieniać wraz ze zmianą stawki bazowej oprocentowania. Kalkulacja raty kredytu z nowym oprocentowaniem najczęściej odbywa się w skali 3 lub 6 miesięcy. Jeśli wybierasz zobowiązanie ze stałą stopą oprocentowania, nie musisz obawiać się, że koszty kredytu wzrosną w przyszłości. W tym przypadku przez cały okres kredytowania masz stałą ratę niezależnie od sytuacji na rynku.

PAMIĘTAJ!

*BEZPŁATNIE* przeprowadzimy analizę indywidualnej sytuacji klienta

*BEZPŁATNIE* pomożemy w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji w celu uzyskania najkorzystniejszej oferty

*BEZPŁATNIE* możesz liczyć na naszą pomoc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach w trakcie procesu wnioskowania

Co zyskujesz współpracując z CK Akrybia?

Oszczędności

Warunki kredytów podlegają negocjacjom.

Współpracując z nami możesz liczyć na bardziej korzystne warunki niż bezpośrednio w banku.

Oszczędzaj na wysokości prowizji, marży, dodatkowych ubezpieczeniach!

Formalności

Wszystkie wnioski i formalności łącznie z negocjacjami z bankiem są po naszej stronie.
Dzięki współpracy ze nami nie musisz się martwić - wszystkim zajmiemy się za Ciebie!

Czas

Wprowadź się do wymarzonego mieszkania/domu w ekspresowym czasie!

Z uwagi na wieloletnią pracę z większością banków w Polsce możemy bezpośrednio kontaktować się w Twoim imieniu z bankiem, tak aby usprawniać cały proces tym samym maksymalnie skracając jego czas.